
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
O projekcie
Cel projektu
Celem projektu jest integracja i zwiększenie dostępności usług społecznych na obszarze gm. Biała Piska w związku z potrzebą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ze względu na wiek/stan zdrowia/niepełnosprawność i ich opiekunów faktycznych, poprzez zwiększenie o 11 liczby miejsc świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej, w ramach usług asystenckich, specjalistycznych usług opiekuńczych i towarzyszącej im usługi teleopieki, które świadczone będą dla 18 osób z ww. grupy oraz poradnictwa psychologicznego dla 5 opiekunów faktycznych.

Rezultaty projektu
- Wzrost liczby miejsc świadczenia usług społecznych w społeczności lokalnej
- Wzrost liczby osób świadczących usług społecznych w społeczności lokalnej
- Wzrost liczby osób objętych wsparciem usług społecznych
- Poszerzenie oferty i podniesienie jakości usług społecznych

Kryteria warunkujące udział w projekcie
- Osoby wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
- Osoby fizyczne zamieszkałe/pracujące/ uczące się na terenie gminy Biała Piska (zgodnie z Kodeksem Cywilnym)
- Opieka nas osobą wymagającą wsparcia, zakwalifikowaną do udziału w projekcie
- Osoby fizyczne zamieszkałe/pracujące/ uczące się na terenie gminy Biała Piska (zgodnie z Kodeksem Cywilnym)

Kryteria premiujące
- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności
- niepełnosprawność sprzężona
- niepełnosprawność intelektualna
- choroby psychiczne
- całościowe zaburzenia rozwojowe w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10
- korzystanie z programu Fundusze Europejskie Pomoc Żywnościowa 2021-2027
- samotne zamieszkiwanie
- Płeć – kobiety
- Osoby powyżej 80 roku życia

Wartość projektu
Całkowita wartość projektu: 836 604,50 zł
Kwota dofinansowania UE: 711 113,82 zł

Okres realizacji projektu
01.02.2025-28.02.2027

Wsparcie
Usługą asystencką objętych zostanie 18 osób. Usługi świadczone będą średnio 16 godzin w miesiącu na jednego Uczestnika. Zakres usług obejmuje: wsparcie w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego, edukacyjnego, opiekę higieniczną oraz pomoc w czynnościach fizjologicznych.
Wsparciem w postaci usług specjalistycznych świadczonych przez fizjoterapeutę i pielęgniarkę objętych zostanie 4 Uczestników. Specjalistyczne usługi świadczone będą w miejscu zamieszkania.
Usługi fizjoterapeutyczne świadczone będą średnio 4 godzin miesięcznie na 1 Uczestnika. W ramach usług fizjoterapeutycznych zakupione zostaną zestawy sprzętu pomocy fizjoterapeutycznej. Zakres usług fizjoterapeutycznych obejmuje: rehabilitację fizyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu.
Usługi pielęgniarskie świadczone będą średnio 4 godziny miesięcznie na Uczestnika. Zakres usług obejmuje m.in: pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt i badań, pomoc w wykupowaniu i zamawianiu leków w aptece, pilnowanie przyjmowania leków, zmianę opatrunków.
Wsparcie polega na świadczeniu specjalistycznego poradnictwa psychologicznego dla 5 opiekunów faktycznych, w ramach 1 wizyty w miesiącu przypadającej na 1 Uczestnika.
Zakres merytoryczny wizyt obejmować będzie m.in. radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zarządzanie stresem czy radzenie sobie z traumą.
Teleopieka świadczona będzie jako element uzupełniający, razem tworząc kompleksowe wsparcie dla 18 Uczestników.